We are grateful for the time and support that we received from the following people and organisations in the development of this Toolkit:

England

Anna Maloney – Bristol CLT

Keith Cowling – Bristol CLT

Tony Gosling – Bristol CLT

Cherwell District Council

Graven Hill Village Development Company Ltd.

Suzannah Bignell – Inhabit Homes Ltd

Gus Zogolovitch – Inhabit Homes Ltd

Amy Poulsom– Poulsom Middlehurst Architects

Jane Middlehurst – Poulsom Middlehurst Architects

Daniel Smith – KPMG

Dartmoor National Park Authority

Department for Communities and Local Government

Mike Hardwick – Mike Hardwick Self Build

Plymouth City Council

Sally Tagg – Foxley Tagg Planning

Teignbridge District Council

Simon McWhirter – HAB Housing

Jon Sawyer – Igloo Regeneration

Chris Brown – Igloo Regeneration

Homes and Communities Agency

Cornwall Council

Duncan Ley – Humberts

Hugo Davies – Broadhempston CLT

Karen Suddes – Orwell Housing Association

City of Stoke-On-Trent

Jon Broome – Jon Broome Architects

John Struthers – Headway Gardens Self Build

Housing People Building Communities

West Street Community Self-Build

Shropshire District Council

Jan Chadwick – K1 Cohousing

Nic Bliss – Confederation of Co-operative Housing

Neil Murphy – TOWNhus

Stephen Hill – UK Cohousing Network

Paul Chatterton – LILAC

Lancaster Cohousing

Simon Humphries – Urban Splash

Steve Midgley – Fairgrove Homes

David Ames – Letchworth Garden City Heritage Foundation

Tim Doherty – Dobanti Chartered Surveyors

Richard Bacon – Member of Parliament for South Norfolk

Mark Stevenson – Kingspan Timber Systems

Scotland

Eian Smith – Duneland

Gillies MacPhail – John Gilbert Architects

Ronnie McRae – Highlands Small Communities Housing Trust

Morven Taylor – Highlands Small Communities Housing Trust

Gail Matheson – Highlands Housing Alliance

Inverclyde Council

Orkney Islands Council

Scottish Government

Ann Gillespie – Shawsburn Developments Ltd

Debbie Johnston – Roy Homes Ltd

Jane Ennis – Springfield Properties

Wales

Dave Palmer – Wales Co-operative Centre

Northern Ireland

Ruth Morrow – Queens University Belfast

Paul Bower – Queens University Belfast

Tom Woolley – Bevan Architects

Republic of Ireland

Jose Ospina – Jose Ospina Ltd

Joseph Little – Joseph Little Building Life Consultancy

Shane McLoughlin – University College Dublin

Lee Komito – University College Dublin

Duncan Martin – Cloughjordan EcoVillage

Netherlands

Hans Beekenkamp – Expertteam Eigenbouw / Government of The Netherlands

Joop Quist – Expertteam Eigenbouw / Government of The Netherlands

Hans Sparreboom – Ik Bouw in Den Haag

Berci Florian – www.wikaza.nl

Karl Kupka – Expertteam Eigenbouw / Government of The Netherlands

Marnix Norder – Expertteam Eigenbouw / Den Haag City Council

Marije Raap – Amsterdam City Council

Angelique Bor – Amsterdam City Council

Harold van de Wakker – Rabobank

Franko Zivkovic – Maarssen Council

Gabino Dorigo – Rabobank

Esther Stufkens – Mortgage-broker at Zeeburgereiland

John van Diepen – Independent Process Advisor, Almere

Gerard van Evert – IbbA

Solange Nouwen – Almere Council ‘plotshop’

Jacqueline Tellinga – Almere Council

Alexander de Vries – Nieuw Leyden

Jetta Polvliet – Nieuw Leyden

Hella Hendricks – Hendricks CPO

Hein de Haan – CASA Architekten / Vrijburcht CPO

Marcel Kastien – De Regie

Lisa Barkey – WeBuildHomes

Mark Koehler – Mark Koehler Architects

Germany

Cord Soehlke – City of Tübingen

Uwe Wulfrath – City of Tübingen

Susanne Preßer – ABMP Architektur

Michael Hogenmüller – City of Freiburg

Barbara Fischer-Clark – Stommel Haus GmbH

Franz Stommel – Stommel Haus GmbH

Reinhold Pütz – Neunkirchen-Seelscheid Council

Katrin Steven – Neunkirchen-Seelscheid Council

Annette Lombard – City of Bonn

Guido Schlottmann – City of Bonn

Jochen Hellmann – NRW Bank

Stephan Kunz – NRW Bank

Dorothee Röger – GLS Bank

Wilfried Brzynczek – Deutsche Kreditbank AG (DKB)

Angelika Drescher – Spreefeld Genossenschaft

Michael La Fond – Spreefeld Genossenschaft

Franka Pieper – Landeshauptstadt Potsdam

Petar Atanackovic – Projekthaus, Potsdam

Angela Hansen – Agentur für Baugemeinschaften, City of Hamburg

Bendix Bürgener – Agentur für Baugemeinschaften, City of Hamburg

Oliver Scholl – Altonaer Spar-und Bauverein EG

Janna Ruhuza – Altonaer Spar-und Bauverein EG

Sven Liebrecht – Wohnprojekt Stattschule

Liz Kistner – Wohnprojekt Stattschule

Thomas Luckow – Wohnprojekt Stattschule

Iris Neitmann – StadtLandFluss / Baugemeinschaft Hafenliebe

Constance Cremer – STATTBAU Berlin Stadtentwicklungsgesellschaft mbH / Netzwerkagentur Generationenwohnen

Sabine Eyrich – STATTBAU Berlin Stadtentwicklungsgesellschaft mbH / Netzwerkagentur Generationenwohnen

Winfried Härtel – Wohnportal

Dagmar Fritz-Kramer– Bau-Fritz GmbH & Co. KG

Oliver Rehm– Bau-Fritz GmbH & Co. KG

Helmut Holl – Bau-Fritz GmbH & Co. KG

Johanna Herzog – City of Memmingen

Wolfram Bernhard – Raiffeisenbank Iller-Roth-Günz eG

Tanja Schedel – Raiffeisenbank Iller-Roth-Günz eG

Michael Herzog – Kreissparkasse Köln

Marco Hammer – Hanse Haus GmbH & Co. KG

Oliver Grimshaw – Hanse Haus GmbH & Co. KG

Gemeinde Oberleichtersbach

Verwaltungsgemeinschaft Bad Brückenau

Martin Fröhlich – Elf Freunde / AFF Architekten

Ulrike Dix – Elf Freunde / AFF Architekten

France

Vincent Frick – Eco-Logis Strasbourg

François Desrues – Eco-Logis Strasbourg

Alain Kuntzmann – Mairé de Strasbourg

Mairé de Lusignac

Belgium 

Luk Jonckheere – Samenhuizen

Geert de Pauw – L’Espoir Molenbeek

Lorella Pazienza – L’Espoir Molenbeek

Paul De Cannière – Cohousing Vinderhoute

Marc de Neef – Interleuven

Brigitte Bekaerd – Bostoen

Peter Impe – Bostoen

USA

Ben Kimball – Tulare County Association of Governments, Visalia, California

Self-Help Enterprises – Visalia, California